LESNÍ HOSPODÁŘSTVÍ I

Dalším velkým oborem ve Farming simulatoru 2017 je lesní hospodářství. Můžete tak sázet stromy a pěstovat rychle rostoucí dřeviny. Příjmem je zde prodej klád nebo dřevní štěpky.

Ve farming simulatoru můžete v podstatě rovnou vlítnout na věc a pokácet libovolný strom na mapě. Je tak možné vběhnout do lesa s motorovkou a doslova tam udělat paseku. Následně můžete třeba osázet stromy nové. My si však popíšeme celý cyklus od začátku - tedy od sázení stromů po jejich prodej.

Zasaď strom

Osazení stromů se provádí pomocí speciálního příslušenství za traktor. Stroj na sázení stromů je nutné nejprve naplnit sazenicemi. To provedete v zahradním centru.

traktor s příslušenstvím na sázení stromů naplněným sazenicemi

traktor s příslušenstvím na sázení stromů naplněným sazenicemi

Vybereme si plochu kam chceme stromy sázet. Tou může být v podstatě jakékoli místo včetně polí. Na místě je nutné stroj zapnout a spustit. Následně se stačí rozjet vpřed a malé stromky se již začnou objevovat za strojem.

Takto zasazené stromy začnou samovolně růst. Trvá to však mnoho dní. Proto je třeba nové stromky osázet co nejdříve, aby bylo v budoucnu kde těžit dřevo.

Pokácení

Vzrostlý strom je potřeba nejprve porazit. K tomu stačí motorová pila. Tu pořídíte v obchodě za 1000 €. Kolečkem na myši přerolujete na pilu. Pila ihned naskočí a můžete jít na věc. Pilu naklápíte pravým tlačítkem myši. Po nastavení na řezání stromu přistupte ke stromu až se objeví modrý kruh znázorňující místo řezu. Nyní na znázorněném místě můžete udělat řez a strom tak pokácet. Řezání zahájíte levým tlačítkem myši. Při jeho držení se pila automaticky posouvá a vytváří řez až je strom přeříznut.

strom s místem řezu

strom s místem řezu

Poté co strom spadne na zem odstraňte větve (proběhnutím se po kmenu) a strom nařežte na transportovatelné kusy.

Máte-li dostatek peněz a chuť investovat do lesnictví více, je ve hře k dispozici stroj od firmy Ponse, se kterým je kácení stromů rychlejší a kvalitnější. S tímto strojem uchopíte strom [B] a uříznete jej [X]. Strom je možné ihned nařezat na kratší opakováním řezu. Délku si nastavíte klávesou [Z].

Ponse v akci

Ponse v akci

 

Naložení a odvoz

Dalším krokem je naložení nařezaných kusů na transport. Ve farming simulátoru 2017 je několik možností jak dřevo transportovat. Naneštěstí ani jedna není úplně jednoduchá a vyžaduje to trochu praxe. Nejlevnější, ale nepříliš praktickou možností, je použít přívěs za traktor od firmy StePa. Jedná se o přívěs Steindl s hydraulickou rukou Palfinger. Přívěs dovezte na místo činu a klády na něj naložíte hydraulickou rukou. Ovládání pomocí tlačítek myši nebo pomocí kláves [N] [J] a [M] [K]. Naneštěstí ovládání není příliš intuitivní a vyžaduje dost cviku. S vlekem je navíc třeba stále popojíždět, na což je třeba se přepnout zpět do traktoru. K tomu všemu je třeba mít klády relativně krátké, aby se na vlek vešly.

nakládání na vlek StePa

nakládání na vlek StePa

O něco lepší metodou je užití klanicového návěsu za tahač v kombinaci s teleskopickým nakladačem vybaveným zařízením pro manipulaci s kládami. Výhodou tohoto.řešení je, že náklaďák s návěsem postavíte na kraj lesa a následně již manipulujete pouze s nakladačem, se kterým je výrazně lepší práce. Plusem je i to, že kamion následně k cestě na pilu jede velmi rychle a odveze toho hodně. Alternativou může být použití honu s nakladačem na klády. Lze použít i traktor vybavený čelním nakladačem. Pozor - smykem řízený nakladač má příliš krátké rameno - nedosáhne přes postranní klanice návěsu.

nakládání dřeva na návěs kamionu

nakládání dřeva na návěs kamionu

Poslední (a nejdražší) možností je stroj jménem Buffalo. To je v podstatě první možnost - traktor s vlekem - v jednom. Výhoda je, že není nutné se stále přepínat mezi traktorem a vlekem a má lepší manévrovatelnost a lepší parametry ramena. Poměrně drahá záležitost.

Buffalo

Buffalo

Na mapě Goldcrest Valley je ještě jedna možnost dopravy - vlak.

přeprava dřeva vlakem

přeprava dřeva vlakem

Po úspěšném naložení by bylo škoda náklad někde vysypat. Proto jej upevníme popruhy. Stačí přistoupit k boku vozidla či vagónu a ve chvíli, kdy se zobrazí popruh stisknout [R]. Samozřejmě je potřeba stát na vhodném místě (u příčníku) vozidla. Kurty zajistí pevné spojení nákladu s vozidlem. Můžete s tím jet jako prase, převrátit se, a náklad stále drží. :)  Stejným způsobem provedeme i odkurtování.

přikurtování nákladu

přikurtování nákladu

Pokud budete kácet stromy kolem trati je vlak asi nejlepší volba.

přeprava klád vlakem

přeprava klád vlakem

 

POKRAČOVÁNÍ

Prodej klád a zpracování dřevní štěpky je v v článku Lesní hospodářství II.